top of page
74C20D27-4783-473A-8DA1-F660DC032148.jpeg

A Tokaji borvidék északnyugati részén található Tállya települése, amelynek neve a XIII. századra nyúlik vissza. A francia „taille” (vágás, irtás) szóból ered, amit vélhetÅ‘en a környékre települt franciáktól kapott, akik a dűlÅ‘ket megtisztították az erdÅ‘ktÅ‘l, és szÅ‘lÅ‘vel telepítették be azokat. Számos emlék és épület tanúskodik a város gazdag történetérÅ‘l, többek között a Maillot-kastély, a Rákóczi- és Szirmay-kúriák, valamint itt található a Bernáth-ház is, ahol Mikszáth Különös házasság című írása született, de Weöres Sándor Psychéjének fiktív fÅ‘hÅ‘snÅ‘je, Lónyai Erzsébet gyerekkora és munkássága is Tállyához kötÅ‘dik.

Történelme során Tállya mindig is a borvidék egyik legfontosabb települése volt, az itt készített bor, fÅ‘leg az édes bor volt híres; írásos emlékekbÅ‘l tudjuk, hogy már a 16. század közepén készítettek itt természetes édes bort a vincellérek. Kering egy legenda is, miszerint az 1561-es tridenti zsinaton Draskovich György pécsi püspök a Palota-dűlÅ‘bÅ‘l származó édes fÅ‘borral kínálta meg IV. Pius pápát, aki erre azt mondta: „Summum pontificem talia vina decent”, azaz „A pápának ilyen (tállyai) bor dukál.”

Tállyára nemcsak a festÅ‘i tokaj-hegyaljai táj, a dombokon elterülÅ‘ szÅ‘lÅ‘területek, a 400-500 éves kÅ‘házak, amik alatt pincerendszerek húzódnak, vagy az itteni száraz és édes borok, aszúk miatt érdemes eljönni, számos program, művésztábor és fesztivál teszi egész évben pezsgÅ‘vé a környéket és vonzza a látogatókat.

DUKÁT

Kiváló, déli-délnyugati fekvésű dűlÅ‘, ahol 0,5 hektár szÅ‘lÅ‘t művelünk. A talaja barna erdÅ‘talajjal kevert riolittufa. A területen lévÅ‘ szÅ‘lÅ‘ket 1985-ben telepítették, az akkori és az azóta is rajta lévÅ‘ tÅ‘kékhez az oltványokat még a nagymamám készítette. Furmintot művelünk itt, illetve a minden évben elkészülÅ‘ egy hordó rozénk alapanyagai, a zweigelt és a blauburger is innen származnak.

TÖKÖSMÁJ

Ezt a területet már az 1730-as Bél Mátyás-féle elsÅ‘ tokaji klasszifikáció is elsÅ‘ osztályú dűlÅ‘ként említi, sÅ‘t még a dűlÅ‘ talajszerkezetére is kitér. A borvidék legjobb termÅ‘helyei közé tartozik ez a 0,5 hektáros dűlÅ‘, rajta 60 éves hárslevelű tÅ‘kékkel. Déli lejtésű, nagyon meredek rész a miénk, riolittufás talajjal. Izgalmas terület, ami évrÅ‘l évre szép borokat ad.

BÁRTFAI

A Bártfai-dűlÅ‘ a nevét Bártfa város birtokaként kapta, korábban ezt a részt FelsÅ‘-Tökösmálynak nevezték, hiszen a mai Tökösmály fölött található. Régi családi területünk volt, amit sikerült visszavásárolnunk. Nagyon köves, riolitos, keleti fekvésű terület, így nehéz telepíteni, de 2000 oltványt már eddig is pótoltunk. A szÅ‘lÅ‘munkások sem rajonganak érte, meredek és köves rész, viszont a szÅ‘lÅ‘ meglepÅ‘en jól terem. Az új telepítésekkel együtt 1 hektárunk van itt, aminek 80%-a furmint, 20%-a hárslevelű. Ez igazán hűvös klímájú terület, ahol mindig utoljára szüretelünk.

SÍPOS

Ez a terület Tállya másodosztályú termÅ‘helyei közé tartozik az 1730-as Bél Mátyás-féle klasszifikáció szerint. Ez azonban mégis kiemelt fekvést takar, hiszen egyáltalán feltüntetésre került a dűlÅ‘, sok más területtel ellentétben. A 0,8 hektárunkon 60 éves tÅ‘kéket művelünk. Déli kitettségű rész, riolitos-bazaltos talajjal, többségében furmint, kisebb részben hárslevelű fajták találhatóak itt. A Sípos-dűlÅ‘ szerelem volt elsÅ‘ látásra, mivel a tetejérÅ‘l rálátni a tállyai templomok tornyaira. Jó néha munka közben ebben a látványban gyönyörködni.

635A50DC-B54D-4C97-9B8D-01BA6E1FF89C.jpeg

ÖTVENHOLD

A Két út közti-dűlÅ‘, vagy ahogy itt Tállyán nevezik, az Ötvenhold egy teljesen sík terület. A családunk birtokában lévÅ‘ 0,3 hektárt még anno a nagypapám telepítette be a ‘80-as években. Nem ez a legjobb fekvésű dűlÅ‘nk, de fontos nekem, hiszen, amikor elhatároztam, hogy borászkodni fogok, ez volt az elsÅ‘ terület, amit a nagypapám segítségével és útmutatása alapján kezdtem el művelni. A hozzá vásárolt résszel együtt most már 0,6 hektárt művelünk, ahol kizárólag furmintot termesztünk. Rájöttünk, hogy az Ötvenholdon nagyon jó aszús alapanyag terem, így ha minden adott egy évjáratban, innen készülnek az aszúink.

HETÉNY

Egy éve telepítettük újra azt a területet, amit megvettünk a Hetény-dűlÅ‘ben. Rengeteg munka volt vele, hiszen erdÅ‘s, gazos, parlagos rész volt, rendbe kellett hoznunk, de megérte, a 1,5 hektár remek szÅ‘lÅ‘terület, nagyon jó, délkeleti fekvéssel, löszös talajjal ahová 3000 tÅ‘ke sárga muskotályt és 4000 tÅ‘ke furmintot ültettünk. Annyira megtetszett nekünk ez a dűlÅ‘, ahonnan a Tokaji-hegyre látni, hogy nem tudtuk nem megvenni a mellette lévÅ‘ 0,6 hektárnyi területet is, ahol persze szintén sok munka vár még ránk.

74C20D27-4783-473A-8DA1-F660DC032148.jpeg

PALOTA

A dűlÅ‘ a 15. század közepén, a Hunyadi család – mint az akkori tállyai uradalmak birtokosai – által itt emeltetett udvarházról kapta a nevét. A szÅ‘lÅ‘terület pont emögött helyezkedett el. Az 1600-as éves összeírásai szerint az egyik legjobb, legdrágább területe volt Tállyának a Palota, valamint kiemelkedÅ‘ aszútermÅ‘ helyként is említik. Mi is szép, izgalmas parcellának találjuk, ahol jól terem a szÅ‘lÅ‘, és izgalmas, komplex savú borokat tudunk készíteni.

VILMÁNY

Mád északkeleti részén található történelmi dűlÅ‘, keleti fekvéssel. 0,8 hektár területünk van itt, ahol 60%-ban furmintot, 40%-ban hárslevelűt termesztünk a vöröses, kÅ‘zettörmelékkel kevert nyiroktalajon. A területünket erdÅ‘ veszi körül, így gyakori látogatók nálunk az Å‘zek. Nemcsak a gyönyörű kilátás fogott meg azonnal, hanem az a kis kunyhó is a dűlÅ‘ tetején, ami csak arra vár, hogy renováljuk. 

bottom of page